Skip til hoved indholdet Kontakt Kontakt

Lågehuset genåbnet efter renovering

Ved skov, mark og strand: i dag har børn fra Rungsted Skole og Børneuniverset været med til at indvie Lågehuset, Rungsted Strandvej 275.

Formand for Børne- og Skoleudvalget Maj Allin Thorup holdt tale og fik hjælp af børn fra Børneuniverset til at klippe den røde snor ind til huset.

Alle børn var afsted på naturjagt for at udforske alt det spændende man kan lave ved Lågehuset. Der blev fundet muslingeskaller, brændenælder, flotte blade, tanglopper og sten med huller.

Indvielsen markerer, at Lågehuset nu er renoveret og åbner for kommunens børn, fritidsbrugere og foreninger som kan bruge huset som udflugtsmål og mødested.

Faktaboks:

Brugere og tider

Kommunalbestyrelsen har besluttet, at husets primære brugere er børn fra kommunens dagtilbud og skoler. De vil have fortrinsret i tidsrummet kl. 08.00-16.00. Fritidsbrugere er sekundære brugere og vil have fortrinsret i tidsrummet kl. 16.00-23.00. Huset kan bookes via kommunens lokalebookingsystem. De sekundære brugere kan desuden booke ledige tider i tidsrummet i kl. 08.00–16.00 en måned i forvejen.

Ejendommen må ikke anvendes til private og kommercielle formål, og der må ikke overnattes i ejendommen.

Parkeringsforhold

Det er ikke tilladt at parkere på grunden ved Lågehuset, da porten er lukket for motorkøretøjer for at undgå kørsel gennem skoven.

Der er mulighed for at parkere på Rungsted Strandvej i henhold til færdselsloven. Dvs. at man med den nuværende afmærkning kan parkere i den vestlige side af Strandvejen syd for skoven. Det er ikke tilladt at parkere på cykel- og gangstien langs Strandvejen. Derudover findes der parkeringspladser længere mod nord ved Mikkelborg.

Hørsholm Kommune
Slotsmarken 13
2970 Hørsholm

Telefon: 48 49 00 00

Mere fra os