Årets lederpris 2024 går til Kjeld Sivertsen fra Aktiv Kunst
Tirsdag den 13. maj sluttede et oplæg i Fuglsanghus for foreningen Aktiv Kunst lidt anderledes, end det plejer. Sports-, Sundhed-, og Kulturudvalget kom nemlig forbi og kårede Kjeld Sivertsen som vinder af Lederprisen 2024.
"Vi var i Sports-, Sundheds- og Kulturudvalget helt enige om, at Lederprisen for 2024 skulle gå til Kjeld Sivertsen fra Aktiv Kunst! Kjeld har formået at skabe et stabilt og dejligt fællesskab for kreative sjæle og udøvende kunstnere i Hørsholm. Det er et fællesskab, vi ellers ikke har så mange af; men som vi har brug for flere af og særligt for unge kunstnere. Derfor er Kjelds arbejde anerkendelsesværdigt og derfor også på tide, at en frontfigur indenfor kulturen i Hørsholm får overrakt Lederprisen. Tillykke, Kjeld - og tak for din meget store indsats." Lyder det fra Caroline Victoria Christensen – formand for Sports-, Sundheds- og Kulturudvalget.
Det er Kjeld Sivertsens kolleger i bestyrelsen for Aktiv Kunst, som har indstillet ham til Lederpris 2024. I indstillingen lyder det blandt andet:
”Kjeld yder en særdeles stor indsats i foreningen og bidrager i høj grad til at højne den kunstneriske profil i Hørsholm. Han er hjælpsom på alle niveauer i værkstederne i Frennehus, hvor han også sørger for vedligehold og forbedring af inventaret til gavn for alle medlemmerne og de udøvende i Frennehus. Han har styr på de 140 medlemmer i Aktiv Kunst på en venlig og entusiastisk måde.
Kjeld har i år været formand for Aktiv Kunst i 10 år, så dette jubilæum kunne også være en anledning til at give ham prisen.”
Stort tillykke til Kjeld Sivertsen med titlen som Årets Leder 2024 og til Aktiv Kunst for at have en engageret formand!
Fakta:
Hørsholm Kommunens Lederpris er blevet uddelt siden 1968, og gives til en frivillig leder eller instruktør, som yder en helt særlig indsats for sin forening. Prisen gives til ledere og instruktører i spejdergrupper, idrætsforeninger eller andre folkeoplysende foreninger i kommunen. Sports-, Sundheds- og Kulturudvalget vælger blandt de indstillede kandidater, hvem årets lederprismodtager skal være.
Med prisen følger et tilskud på 10.000 kr. til den forening, som lederprismodtageren kommer fra.
Disse kandidater var indstillet til Lederpris 2024:
Stephan Grey – Rungsted-Hørsholm Floorball Klub
Freddy Holgersen – Seniorsport Nordsjælland